Vicor Corporation V150B5T200BG2
V150B5T200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T200BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5T200BG2.pdf
Availability of V150B5T200BG2
QUANTITY
V150B5T200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T200BG2
Internal Part NumberEIS-V150B5T200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T200BG2
Related LinksV150B5, V150B5T200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T200BG2 Details Description
Related parts for V150B5T200BG2
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 34POS datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 170MA 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
BRK RES 45OHM 450W IP21 datasheet.pdf