Vicor Corporation V150B8C200BL3
V150B8C200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8C200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8C200BL3.pdf
Availability of V150B8C200BL3
QUANTITY
V150B8C200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8C200BL3
Internal Part NumberEIS-V150B8C200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8C200BL3
Related LinksV150B8, V150B8C200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8C200BL3 Details Description
Related parts for V150B8C200BL3
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC PWR AMP 2.5-2.7GHZ 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf