Vicor Corporation V150B8H200BS
V150B8H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B8H200BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8H200BS.pdf
Availability of V150B8H200BS
QUANTITY
V150B8H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8H200BS
Internal Part NumberEIS-V150B8H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8H200BS
Related LinksV150B8, V150B8H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8H200BS Details Description
Related parts for V150B8H200BS
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 15ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf