Vicor Corporation V150C12C150BS2
V150C12C150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C12C150BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12C150BS2.pdf
Availability of V150C12C150BS2
QUANTITY
V150C12C150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12C150BS2
Internal Part NumberEIS-V150C12C150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12C150BS2
Related LinksV150C12, V150C12C150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12C150BS2 Details Description
Related parts for V150C12C150BS2
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG316 6" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR MICRO 2UA BLK datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
L37-5 SHEET 300X300X3MM W/ADH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 2.4UH N49 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf