Vicor Corporation V150C12H150BG
V150C12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C12H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12H150BG.pdf
Availability of V150C12H150BG
QUANTITY
V150C12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12H150BG
Internal Part NumberEIS-V150C12H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12H150BG
Related LinksV150C1, V150C12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12H150BG Details Description
Related parts for V150C12H150BG
SCREWDRIVER CORDLESS 120VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SSD 4 GB EUSB IT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 6A datasheet.pdf