Vicor Corporation V150C12M150B3
V150C12M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C12M150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12M150B3.pdf
Availability of V150C12M150B3
QUANTITY
V150C12M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12M150B3
Internal Part NumberEIS-V150C12M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12M150B3
Related LinksV150C1, V150C12M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12M150B3 Details Description
Related parts for V150C12M150B3
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES MO 2W 2.4 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 1.1V SOT-23-5 datasheet.pdf