Vicor Corporation V150C12M150BL
V150C12M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C12M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12M150BL.pdf
Availability of V150C12M150BL
QUANTITY
V150C12M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12M150BL
Internal Part NumberEIS-V150C12M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12M150BL
Related LinksV150C1, V150C12M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12M150BL Details Description
Related parts for V150C12M150BL
IC DAC 12BIT 300MSPS 48LQFP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14G/X datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 520BGA datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 4 DB datasheet.pdf
19 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC SOC AUDIO ENHANCED 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 15ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf