Vicor Corporation V150C12T150B2
V150C12T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C12T150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12T150B2.pdf
Availability of V150C12T150B2
QUANTITY
V150C12T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12T150B2
Internal Part NumberEIS-V150C12T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12T150B2
Related LinksV150C1, V150C12T150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12T150B2 Details Description
Related parts for V150C12T150B2
WI-ME 8MB SDRAM 4MB FLASH SINGLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC INVERTER O-D OUTPUT 6TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf