Vicor Corporation V150C12T150BL3
V150C12T150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C12T150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12T150BL3.pdf
Availability of V150C12T150BL3
QUANTITY
V150C12T150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12T150BL3
Internal Part NumberEIS-V150C12T150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12T150BL3
Related LinksV150C12, V150C12T150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12T150BL3 Details Description
Related parts for V150C12T150BL3
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SOCKET HEX 7/16" 3.10" datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 10" datasheet.pdf
RES SMD 258 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4DIP datasheet.pdf