Vicor Corporation V150C15C150BF
V150C15C150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BF.pdf
Availability of V150C15C150BF
QUANTITY
V150C15C150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BF
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BF
Related LinksV150C1, V150C15C150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BF Details Description
Related parts for V150C15C150BF
REGULATOR 24VIN 15A BSTR 27-SIP datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 43A 174W TO247 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 2.0" X 12" datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 75A DO5 datasheet.pdf