Vicor Corporation V150C15C150BG
V150C15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BG.pdf
Availability of V150C15C150BG
QUANTITY
V150C15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BG
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BG
Related LinksV150C1, V150C15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BG Details Description
Related parts for V150C15C150BG
IC QUAD PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERV 128K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 750MA TO-252AA datasheet.pdf
HEATSINK 23X23X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL STG COMPACT 4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf