Vicor Corporation V150C15C150BG3
V150C15C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C15C150BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15C150BG3.pdf
Availability of V150C15C150BG3
QUANTITY
V150C15C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15C150BG3
Internal Part NumberEIS-V150C15C150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15C150BG3
Related LinksV150C15, V150C15C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15C150BG3 Details Description
Related parts for V150C15C150BG3
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
KIT INDUCTOR 0805-F SERIES datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/2STB RL MNT KRG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMAE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
MIN D MA PCR 50 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 25A 400V STD REC datasheet.pdf