Vicor Corporation V150C15E150BF
V150C15E150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150C15E150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15E150BF.pdf
Availability of V150C15E150BF
QUANTITY
V150C15E150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15E150BF
Internal Part NumberEIS-V150C15E150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15E150BF
Related LinksV150C1, V150C15E150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15E150BF Details Description
Related parts for V150C15E150BF
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE PAD CLEAR 2" X 6" datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UF.L NO SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 127 TYPE D 32POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 600V 8A DPAK datasheet.pdf