Vicor Corporation V150C15E150BG
V150C15E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C15E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150C15E150BG.pdf
Availability of V150C15E150BG
QUANTITY
V150C15E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C15E150BG
Internal Part NumberEIS-V150C15E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C15E150BG
Related LinksV150C1, V150C15E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C15E150BG Details Description
Related parts for V150C15E150BG
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 150POS SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 9V OUT SIP VERT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 261K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION STANDARD 125V datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf