Vicor Corporation V150C24C150BG
V150C24C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C24C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150C24C150BG.pdf
Availability of V150C24C150BG
QUANTITY
V150C24C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C24C150BG
Internal Part NumberEIS-V150C24C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C24C150BG
Related LinksV150C2, V150C24C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C24C150BG Details Description
Related parts for V150C24C150BG
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
BRK RESISTOR 120W,35OHMS 5%ED datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
2PRO AC RADIAL .75A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf