Vicor Corporation V150C28C150BS
V150C28C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150C28C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28C150BS.pdf
Availability of V150C28C150BS
QUANTITY
V150C28C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28C150BS
Internal Part NumberEIS-V150C28C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28C150BS
Related LinksV150C2, V150C28C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28C150BS Details Description
Related parts for V150C28C150BS
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 40MM X 19.5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 256CPR 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #M6 datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf