Vicor Corporation V150C28H150BL
V150C28H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C28H150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28H150BL.pdf
Availability of V150C28H150BL
QUANTITY
V150C28H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28H150BL
Internal Part NumberEIS-V150C28H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28H150BL
Related LinksV150C2, V150C28H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28H150BL Details Description
Related parts for V150C28H150BL
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.6V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT143 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 10K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 6.5 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf