Vicor Corporation V150C28M150B3
V150C28M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C28M150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28M150B3.pdf
Availability of V150C28M150B3
QUANTITY
V150C28M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28M150B3
Internal Part NumberEIS-V150C28M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28M150B3
Related LinksV150C2, V150C28M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28M150B3 Details Description
Related parts for V150C28M150B3
IGBT 600V 28A 100W TO247AC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 970MA 418 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 65MA SNT6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED LUXEON REBEL AMBER SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 225A datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf