Vicor Corporation V150C36M150BF2
V150C36M150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C36M150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36M150BF2.pdf
Availability of V150C36M150BF2
QUANTITY
V150C36M150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36M150BF2
Internal Part NumberEIS-V150C36M150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36M150BF2
Related LinksV150C36, V150C36M150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36M150BF2 Details Description
Related parts for V150C36M150BF2
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7FESIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RECEIVER FO 12X2.7GBD EXT SHIELD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 7" A CRS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf