Vicor Corporation V150C36M150BG
V150C36M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C36M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36M150BG.pdf
Availability of V150C36M150BG
QUANTITY
V150C36M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36M150BG
Internal Part NumberEIS-V150C36M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36M150BG
Related LinksV150C3, V150C36M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36M150BG Details Description
Related parts for V150C36M150BG
CONN TERM FEMALE 14-20AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 600MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 350W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf