Vicor Corporation V150C36T150BN3
V150C36T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C36T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36T150BN3.pdf
Availability of V150C36T150BN3
QUANTITY
V150C36T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36T150BN3
Internal Part NumberEIS-V150C36T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36T150BN3
Related LinksV150C36, V150C36T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36T150BN3 Details Description
Related parts for V150C36T150BN3
IDC CABLE - MDJ50K/MC50F/MDJ50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 60MM datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 16 POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
IC HALL SWITCH OMNIPO SOT553 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf