Vicor Corporation V150C3V3H75BL3
V150C3V3H75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3H75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3H75BL3.pdf
Availability of V150C3V3H75BL3
QUANTITY
V150C3V3H75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3H75BL3
Internal Part NumberEIS-V150C3V3H75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3H75BL3
Related LinksV150C3V, V150C3V3H75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3H75BL3 Details Description
Related parts for V150C3V3H75BL3
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 3/8" datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING BKT S8JY-JX60 datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.63'' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-220AB datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 16A datasheet.pdf
DIODE GP 200V 200A 3TOWER datasheet.pdf