Vicor Corporation V150C3V3T75BN
V150C3V3T75BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3T75BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3T75BN.pdf
Availability of V150C3V3T75BN
QUANTITY
V150C3V3T75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3T75BN
Internal Part NumberEIS-V150C3V3T75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3T75BN
Related LinksV150C3, V150C3V3T75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3T75BN Details Description
Related parts for V150C3V3T75BN
IC OPAMP GP 200KHZ 14DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf