Vicor Corporation V150C48E150BL
V150C48E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C48E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150C48E150BL.pdf
Availability of V150C48E150BL
QUANTITY
V150C48E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C48E150BL
Internal Part NumberEIS-V150C48E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C48E150BL
Related LinksV150C4, V150C48E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C48E150BL Details Description
Related parts for V150C48E150BL
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 732.9VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 880MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf