Vicor Corporation V150C48E150BN3
V150C48E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C48E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150C48E150BN3.pdf
Availability of V150C48E150BN3
QUANTITY
V150C48E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C48E150BN3
Internal Part NumberEIS-V150C48E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C48E150BN3
Related LinksV150C48, V150C48E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C48E150BN3 Details Description
Related parts for V150C48E150BN3
TRISIL 130V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 22 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18 OHM 1506 datasheet.pdf