Vicor Corporation V150C48H150B3
V150C48H150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C48H150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150C48H150B3.pdf
Availability of V150C48H150B3
QUANTITY
V150C48H150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C48H150B3
Internal Part NumberEIS-V150C48H150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C48H150B3
Related LinksV150C4, V150C48H150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C48H150B3 Details Description
Related parts for V150C48H150B3
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 3POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf