Vicor Corporation V150C48M150BN
V150C48M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C48M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150C48M150BN.pdf
Availability of V150C48M150BN
QUANTITY
V150C48M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C48M150BN
Internal Part NumberEIS-V150C48M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C48M150BN
Related LinksV150C4, V150C48M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C48M150BN Details Description
Related parts for V150C48M150BN
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC 8BIT 1.0-3.5US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 4PR SHLD 300V datasheet.pdf