Vicor Corporation V150C5C100BG
V150C5C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C5C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5C100BG.pdf
Availability of V150C5C100BG
QUANTITY
V150C5C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5C100BG
Internal Part NumberEIS-V150C5C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5C100BG
Related LinksV150C5, V150C5C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5C100BG Details Description
Related parts for V150C5C100BG
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A/0.3A 10SON datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
RES 416 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TWINAX PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V JB 0805 datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf