Vicor Corporation V150C5T100BL3
V150C5T100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C5T100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5T100BL3.pdf
Availability of V150C5T100BL3
QUANTITY
V150C5T100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5T100BL3
Internal Part NumberEIS-V150C5T100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5T100BL3
Related LinksV150C5, V150C5T100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5T100BL3 Details Description
Related parts for V150C5T100BL3
RES SMD 180 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI 18LB 4" datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 70.4A TO-220F datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf