Vicor Corporation V150C5T100BN
V150C5T100BN picture photo
Mfg. Part Number
V150C5T100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5T100BN.pdf
Availability of V150C5T100BN
QUANTITY
V150C5T100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5T100BN
Internal Part NumberEIS-V150C5T100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5T100BN
Related LinksV150C5, V150C5T100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5T100BN Details Description
Related parts for V150C5T100BN
IC ADC 3 1/2DGT LOW PWR 40-DIP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf