TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-8PW-LC
MS3471L12-8PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-8PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3471L12-8PW-LC.pdf
Availability of MS3471L12-8PW-LC
QUANTITY
MS3471L12-8PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-8PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-8PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-8PW-LC
Related LinksMS3471L1, MS3471L12-8PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-8PW-LC Details Description
Related parts for MS3471L12-8PW-LC
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
LABEL INK JET PLYLFN .25 X 1" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 4 CKTS LGT 56 datasheet.pdf
95A 362 5C 1.2MM 0.5KG RLR datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf