Vicor Corporation V150C8E100BG
V150C8E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C8E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8E100BG.pdf
Availability of V150C8E100BG
QUANTITY
V150C8E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8E100BG
Internal Part NumberEIS-V150C8E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8E100BG
Related LinksV150C8, V150C8E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8E100BG Details Description
Related parts for V150C8E100BG
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf