Vicor Corporation V150C8H100BL
V150C8H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C8H100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8H100BL.pdf
Availability of V150C8H100BL
QUANTITY
V150C8H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8H100BL
Internal Part NumberEIS-V150C8H100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8H100BL
Related LinksV150C8, V150C8H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8H100BL Details Description
Related parts for V150C8H100BL
CONN HEADER .100 SNGL STR 2POS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 102 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf