Vicor Corporation V150C8T100BG3
V150C8T100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C8T100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8T100BG3.pdf
Availability of V150C8T100BG3
QUANTITY
V150C8T100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8T100BG3
Internal Part NumberEIS-V150C8T100BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8T100BG3
Related LinksV150C8, V150C8T100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8T100BG3 Details Description
Related parts for V150C8T100BG3
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC5VIN ADJOUT 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT datasheet.pdf
FUSE 35A 500V GG/GL SIZE 0 datasheet.pdf