Littelfuse V150LA20B
V150LA20B picture photo
Mfg. Part Number
V150LA20B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150LA20B.pdf
Availability of V150LA20B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V150LA20B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150LA20B
Internal Part NumberEIS-V150LA20B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)229.5V
Varistor Voltage (Max)243V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150LA20B
Related LinksV150, V150LA20B Datasheet, Littelfuse Distributor
V150LA20B Details Description
Related parts for V150LA20B
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 5A 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
G7SA-3A1B DC110 datasheet.pdf
LED COB CX1510 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
1.24V Cost effective shunt regulator IC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf