Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H16-CP100A02-K
V15H16-CP100A02-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H16-CP100A02-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRGHT LVR SPST 16A QC
Datasheet Download
V15H16-CP100A02-K.pdf
Availability of V15H16-CP100A02-K
QUANTITY
V15H16-CP100A02-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H16-CP100A02-K
Internal Part NumberEIS-V15H16-CP100A02-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H16-CP100A02-K
V15H16-CP100A02-K Details Description
Related parts for V15H16-CP100A02-K
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 11AWG SILVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
5 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
68UF 25V 6,3X5,8 datasheet.pdf