Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H16-CZ300A02-K
V15H16-CZ300A02-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H16-CZ300A02-K
Brief Description
SW STRAIGHT LEVER SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15H16-CZ300A02-K.pdf
Availability of V15H16-CZ300A02-K
QUANTITY
V15H16-CZ300A02-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H16-CZ300A02-K
Internal Part NumberEIS-V15H16-CZ300A02-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque180gf
Release Force30gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H16-CZ300A02-K
V15H16-CZ300A02-K Details Description
Related parts for V15H16-CZ300A02-K
IDC CABLE - MSC24K/MC24G/MPK24K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 40V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15VOU datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5V 4SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
10UF 50V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf