Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CZ300A02-K
V15T16-CZ300A02-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-CZ300A02-K
Brief Description
SW STRAIGHT LEVER SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15T16-CZ300A02-K.pdf
Availability of V15T16-CZ300A02-K
QUANTITY
V15T16-CZ300A02-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-CZ300A02-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-CZ300A02-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque180gf
Release Force30gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-CZ300A02-K
V15T16-CZ300A02-K Details Description
Related parts for V15T16-CZ300A02-K
BOX S STEEL 9.84"L X 9.84"W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VAC datasheet.pdf