Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-SZ200
V15T16-SZ200 picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-SZ200
Brief Description
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 16A
Datasheet Download
V15T16-SZ200.pdf
Availability of V15T16-SZ200
QUANTITY
V15T16-SZ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-SZ200
Internal Part NumberEIS-V15T16-SZ200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,200
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.030" (0.76mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-SZ200
V15T16-SZ200 Details Description
Related parts for V15T16-SZ200
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 90V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 4C SHLD 300V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf