Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15W-WZ200A02-AW1
V15W-WZ200A02-AW1 picture photo
Mfg. Part Number
V15W-WZ200A02-AW1
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP SPDT 5A 125V
Datasheet Download
V15W-WZ200A02-AW1.pdf
Availability of V15W-WZ200A02-AW1
QUANTITY
V15W-WZ200A02-AW1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V15W-WZ200A02-AW1
Internal Part NumberEIS-V15W-WZ200A02-AW1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15W
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15W-WZ200A02-AW1
V15W-WZ200A02-AW1 Details Description
Related parts for V15W-WZ200A02-AW1
CONN SPRING CONT 08 POS .276 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 2.2W 3.3V PROG datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf