Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15W-WZ200A06-AW1
V15W-WZ200A06-AW1 picture photo
Mfg. Part Number
V15W-WZ200A06-AW1
Brief Description
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
V15W-WZ200A06-AW1.pdf
Availability of V15W-WZ200A06-AW1
QUANTITY
V15W-WZ200A06-AW1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V15W-WZ200A06-AW1
Internal Part NumberEIS-V15W-WZ200A06-AW1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeLever, Roller
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force20gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15W-WZ200A06-AW1
V15W-WZ200A06-AW1 Details Description
Related parts for V15W-WZ200A06-AW1
RES ARRAY 5 RES 220 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf