Vishay Semiconductor/Diodes Division V15W60C-M3/I
V15W60C-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
V15W60C-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15A 60V DPAK
Datasheet Download
V15W60C-M3/I.pdf
Availability of V15W60C-M3/I
QUANTITY
V15W60C-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V15W60C-M3/I
Internal Part NumberEIS-V15W60C-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3.5mA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15W60C-M3/I
Related LinksV15W60, V15W60C-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V15W60C-M3/I Details Description
Related parts for V15W60C-M3/I
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 41.5MHZ 159NFBGA datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG 4A EDISON-BAS 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN GREEN .075"X500' datasheet.pdf
5R PF SIGNAL HDR METRAL datasheet.pdf
JS RELAY (LONG ENDURANCE TYPE, C datasheet.pdf
IC TIP INSULATOR BLACK 5MM datasheet.pdf