Littelfuse V175LS20AP
V175LS20AP picture photo
Mfg. Part Number
V175LS20AP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V175LS20AP.pdf
Availability of V175LS20AP
QUANTITY
V175LS20AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LS20AP
Internal Part NumberEIS-V175LS20AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy90J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LS20AP
Related LinksV175L, V175LS20AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LS20AP Details Description
Related parts for V175LS20AP
IDC CABLE-AKN60A/ AE60G / AKN60A datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 15X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT NPT BST CHOP FULL BRDG SP3 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERDI123 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 270MA 850 MOHM datasheet.pdf