Littelfuse V175LT10CPX2855
V175LT10CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V175LT10CPX2855
Brief Description
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V175LT10CPX2855.pdf
Availability of V175LT10CPX2855
QUANTITY
V175LT10CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V175LT10CPX2855
Internal Part NumberEIS-V175LT10CPX2855
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts-
Energy110J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V175LT10CPX2855
Related LinksV175LT1, V175LT10CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V175LT10CPX2855 Details Description
Related parts for V175LT10CPX2855
DSUB CABL-AMN15K/ AE15G / X datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN 15A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 13 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MOD TRANSMITTER ISM 433MHZ SMD datasheet.pdf