Littelfuse V180ZS5P
V180ZS5P picture photo
Mfg. Part Number
V180ZS5P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V180ZS5P.pdf
Availability of V180ZS5P
QUANTITY
V180ZS5P Order Process
Ship out your order
Specifications of V180ZS5P
Internal Part NumberEIS-V180ZS5P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts153VDC
Energy18J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V180ZS5P
Related LinksV180, V180ZS5P Datasheet, Littelfuse Distributor
V180ZS5P Details Description
Related parts for V180ZS5P
TIE WIRE 8" NATURAL 50LB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-DIP datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR C-169 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PIN 24-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 120K OHM 0.4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf