Littelfuse V180ZU20PX10
V180ZU20PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V180ZU20PX10
Brief Description
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V180ZU20PX10.pdf
Availability of V180ZU20PX10
QUANTITY
V180ZU20PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V180ZU20PX10
Internal Part NumberEIS-V180ZU20PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)162V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts153VDC
Energy52J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V180ZU20PX10
Related LinksV180ZU, V180ZU20PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V180ZU20PX10 Details Description
Related parts for V180ZU20PX10
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
ENDPLATE AP DK 4 QT PA BEIGE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CABLE SEALING THERMOPLASTIC PG16 datasheet.pdf
BLADE HEX 0.05" 4" datasheet.pdf