| Internal Part Number | EIS-V18MLE0805T | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Series | MLE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 22V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 25V | |
| Varistor Voltage (Max) | 28V | |
| Maximum AC Volts | - | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |