Littelfuse V18MLE1206WT
V18MLE1206WT picture photo
Mfg. Part Number
V18MLE1206WT
Brief Description
VARISTOR 22V 1206
Datasheet Download
V18MLE1206WT.pdf
Availability of V18MLE1206WT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V18MLE1206WT Order Process
Ship out your order
Specifications of V18MLE1206WT
Internal Part NumberEIS-V18MLE1206WT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLE
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)28V
Current - Surge-
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts18VDC
Energy-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18MLE1206WT
Related LinksV18MLE, V18MLE1206WT Datasheet, Littelfuse Distributor
V18MLE1206WT Details Description
Related parts for V18MLE1206WT
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V TO-92 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 5C5 COAX datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 2.5A 50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf