Vishay Semiconductor/Diodes Division V20150SG-M3/4W
V20150SG-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V20150SG-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-220AB
Datasheet Download
V20150SG-M3/4W.pdf
Availability of V20150SG-M3/4W
QUANTITY
V20150SG-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V20150SG-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V20150SG-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20150SG-M3/4W
Related LinksV20150S, V20150SG-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V20150SG-M3/4W Details Description
Related parts for V20150SG-M3/4W
HEADER OPEN .030"DIA .300 28POS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10POS M-F 6"REV datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 316K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf