Littelfuse V20E250L2B1
V20E250L2B1 picture photo
Mfg. Part Number
V20E250L2B1
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E250L2B1.pdf
Availability of V20E250L2B1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E250L2B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E250L2B1
Internal Part NumberEIS-V20E250L2B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy170J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E250L2B1
Related LinksV20E2, V20E250L2B1 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E250L2B1 Details Description
Related parts for V20E250L2B1
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR AMP 150PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 1/2" X 5YD datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 32BIT XPGA datasheet.pdf
MODULE DDR2 DRAM 2G 240-UDIMM datasheet.pdf
E-660-08XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf